Zajęcia rękodzieła w grupie 6- latkówTematyka zimowa jest źródłem wielu ciekawych pomysłów. Dzieci chętnie angażują się we wszystkie prace, które mogą wykonywać samodzielnie. Prace takie rozbudzają wyobraźnie dzieci, uczą koncentracji i nawiązują do tradycji, kiedy to nasze babcie ozdoby i dekoracje stołów i mieszkań robiły samodzielnie.
W grupie 6-latków w miesiącu styczniu odbyły się cykl zajęć nawiązujący do dawnych tradycji samodzielnego robienia dekoracji.
Na pierwszych zajęciach dzieci wykonywała papierowe serwetki. Potrzebne materiał to biała kartka papieru i nożyczki- reszta to pomysłowość dzieci. Kartkę należy złożyć na3 części i w określonym miejscu wykonać nacięcia nożyczkami. Po rozłożeniu kartki powstają ciekawe wzory. Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem wykonywały prace.
Na następnych zajęciach przedszkolacy wykonywały śnieżynki w formie przestrzennej. Śnieżynki były tworzone na dwa sposoby. Pierwszy sposób polegał na nacięciu pasków ażurowego papieru jednakowej długości a następnie sklejenie w wyznaczonym miejscu.
Drugi rodzaj śnieżynek- wykonany został z rolek po papierze toaletowym. Rolki cięte były po wyznaczonej linii na cienkie paski, następnie sklejane po 3velementy. Po wyschnięciu kleju malowaliśmy gwiazdki farbą na wybrany kolor- biały lub niebieski. Następnie gwiazdki zawieszone zostały na nitkach z wełny.
Ostatnie zajęcie z cyklu to malowanie farbami pejzażu zimowego. Dzieci przed przystąpienie do pracy wybrały się do parku na spacer, gdzie miały możliwość obserwacji zimowego krajobrazu. Podczas tych zajęć wykorzystaliśmy kartki papieru w kolorze granatowym i niebieskim oraz białą farbę.
Wszystkie zajęcia z cyklu cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Przedszkolacy bardzo chętnie przystępowały do pracy, z zapałem i zaangażowaniem wykonywały wszystkie proponowanie działania.
Zajęcia z rękodzieła i tradycji są wielką inspiracją w pracy z dzieckiem.