Z wizytą w Czechach


W ramach realizacji projektu trzy nauczycielki, a także pani dyrektor Przedszkola nr 14, odbyły już pierwszy wyjazd do czeskiego przedszkola w Opawie. W trakcie pięciodniowego szkolenia panie uczestniczyły w warsztatach, gdzie poznawały tradycję tworzenia ozdób bożonarodzeniowych, zaznajamiały się z kulturą, a także zwiedziły zabytki ziemi Czeskiej. Miały niecodzienną okazję przyjrzeć się z bliska kolejnym etapom powstawania tradycyjnych szklanych ozdób na choinkę. Zwyczaje związane z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia przybliżył im wyjazd do skansenu niedaleko Opawy. Goszcząc u miejscowego artysty ludowego panie obserwowały pracę tworzenia drewnianych szopek świątecznych. Wielką niespodzianką okazał się również występ ludowego zespołu pieśni i tańca. Zwieńczeniem całej wizyty był wyjazd do sąsiedniej Ostrawy na wystawę rękodzieła ludowego – szopek betlejemskich.
Podsumowaniem wyjazdu były warsztaty zorganizowane w Przedszkolu nr 14 dla rodziców, podczas których nauczycielki podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym w trakcie wizyty. Ponadto na zajęciach dydaktycznych nauczycielki wraz z przedszkolakami wspólnie wykonywały wybrane elementy ozdób świątecznych.
W marcu nauczycielki naszego przedszkola odwiedzą partnera kolejnego kraju biorącego udział w projekcie- Słowacja. Natomiast w maju gosci będzie podejmować Przedszkole nr 14.