Wycieczka do Domu Chleba


23 czerwca 2015 w ramach realizacji projektu Erasmus + 3 grupy dzieci z naszego przedszkola był na wycieczce w Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Twórcę Muzeum Chleba Piotra Mankiewicza zaliczyć należy do pasjonatów kolekcjonerstwa najwyższego szczebla. Jak zawsze wszystko zaczęło się od niewinnego "zbieractwa" i kupowaniu eksponatów na targach starości, ale gdy zbiory zaczęły zajmować coraz większą przestrzeń przyszła myśl o stworzeniu muzeum.
Zgromadzone zostało wszystko co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza. Są tam między innymi tematyczne pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku.
Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum są i będą dzieci. Bo od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego do otaczającego nas świata.
Intencją Muzeum jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego.
Muzeum i jego bardzo liczne zbiory skierowane są do młodzieży, acz nie tylko; zwiedzający mogą na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec, co uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża pracę piekarzy.
Dzieci z wielkim zaciekawieniem pojechały na tą dość niezwykłą wycieczkę. Zwiedzanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu o historii chleba. Następnie dzieci brały udział w warsztatach z ciastem- wałkowały, ugniatały a następnie formowały plecionki, które zostały wypieczone w piecu. Podczas pieczenia plecionek, dzieci wzięły udział w lekcji szkolnej w dawnej klasie, zwiedzały muzeum i z zainteresowaniem oglądały zgromadzone eksponaty. Na zakończenie wycieczki każde dziecko dostało swoją plecionkę do domu.