Wiosna tuż tuż


„Wiosna tuż, tuż”

„Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy pierwszego dnia wiosny, dlatego też z wielkim zaangażowaniem dzieci wraz z nauczycielkami wzięły się do wykonywania wiosennych dekoracji. Pod czujnym okiem pań i ich instrukcji, wspólnie uczyły się tego, jak w prosty sposób zrobić zabawną biedronkę z papieru czy też wdzięcznego kwiatka – zwiastuna wiosny- narcyza. Z przygotowanych elementów papierowych, krok po kroku, zapoznawały się z techniką łączenia poszczególnych części ze sobą. Efekty pracy dzieci były zdumiewające. Gotowe wytwory przedszkolaków ozdobiły okienko w korytarzu. Pozostaje jedynie zawołać: „Wiosno nie zwlekaj, zimo uciekaj!””

 


 

Wykonanie marzany
Topienie marzanny w kulturze słowiańskiej sięga XVII. W dawnych czasach kukłę wykonywano ze słomy oraz białego płótna oraz zdobiono wstążkami i kokardami. Zwyczaj zachował się do dzisiaj w niemal niezmienionej formie.
Grupa starszaków wspólnie z panią Anną Felińską w myśl słowiańskiej tradycji wykonywała marzannę. Wykonanie przebiegało etapami. Na drewnianym stelażu dzieci uformowały głowę i korpus z gazety. Następnie cała postać została owinięta kolorową bibułą. Dziewczynki zajęły się ozdabianiem głowy (przymocowaniem chusty i dorysowaniem elementów twarzy). Chłopcy dopinali pocięte przez siebie kolorowe paski wokół całej postaci.
Kiedy marzanna została już zakończona starszaki wraz z pozostałymi przedszkolakami przeszły barwnym korowodem wokół przedszkola. Uwieńczeniem warsztatu tworzenia marzanny było uroczyste spalenie jej w przedszkolnym ogrodzie. Dzieci przy śpiewie i tańcach pożegnały zimę a przywitały wiosnę.