Kolejna wizyta w Czechach


Po raz kolejny nauczycielki Przedszkola 14 w Raciborzu uczestniczyły w ramach projektu Erasmus + w spotkaniu z nauczycielkami z Czech i Słowacji. Spotkanie odbyło się w materskiej skolce w Opawie. Hasłem przewodnim było Halloween obchodzone w zaprzyjaźnionych przedszkolach. Nauczycielki dzieliły się własnymi doświadczeniami, uczestniczyły w warsztatach, na których miały możliwość zapoznania się z różnymi technikami plastycznymi, rękodzielniczymi, z nowymi pomysłami np.: malowanie na szkle, płótnie, lepienie z masy marcepanowej, wykonywanie kukiełek, pacynek. Przedszkole w Opawie zachwyca dekoracjami wykonanymi własnoręcznie, różnorodnością prac plastycznych płaskich i przestrzennych wykonanych przez dzieci i rodziców. Zwieńczeniem projektu była wspólna zabawa Halloweenowa z dziećmi w ogrodzie przedszkolnym, udekorowanym zapalonymi lampionami, wydrążonymi dyniami i świecącymi duszkami.
Podczas tej wizyty panie miały okazję odwiedzić jedną ze szkół opawskich, gdzie przyjrzały się pracy tamtejszych nauczycieli klas młodszych i grup przedszkolnych, zapoznały się z nowatorskim sposobem prowadzenia lekcji podczas których nauczyciel wykorzystał tablicę interaktywną, która aktywizowała dzieci do czynnego udziału w lekcji, a także oglądały przepiękne dekoracje wykonane przez uczniów, związane z tematem Hallowen.
Spotkanie było bardzo owocne, nauczycielki nabyły wiele nowych doświadczeń, pomysłów do wykorzystania w twórczej pracy z dziećmi.
Po powrocie do Raciborza nauczycielki zorganizowały wystawę prac wykonanych w Czechach. Była ona inspiracją do pracy z przedszkolakami w różnych grupach wiekowych.